برنامه کارآفرینی بین المللی ساینس تک پلاس به سوی عضویت رسمی در سازمان اکو

برنامه کارآفرینی بین المللی ساینس تک پلاس به سوی عضویت رسمی در سازمان اکو

برنامه بین المللی ساینس تک پلاس به عنوان پلت فرمی برای همه دانشجویان، کارآفرینان و سرمایه گذاران می باشد. این برنامه توسط شرکت دانش بنیان ایده پروران مشرق غزال ، موسسه کارآفرینی Code پاکستان و شتابدهنده بین المللی Code گرجستان در سال 1395 تاسیس گردیده است.

این برنامه توسط آقای دکتر محمد عرفان مقصود، به منظور ایجاد شبکه ای متشکل از دانشجویان، کارآفرینان و سرمایه گذاران از کشور های اکو و BSEC می باشد تا با اتکا به پتانسیل هایش راه هایی نوین برای ارتباط این شبکه به جهان خلق نماید. ساینس تک پلاس دارای عضویت چندین سازمان جهانی ازجمله: IASP می باشد و در حال حاضر در پی هماهنگی های لازم با سازمان اکو، BSEC و GCC می باشد. این شبکه فعلا تنها شبکه کارآفرینان کشورهای اکو است.

سازمان همکاری اقتصادی (اکو) در ابتدا با مشارکت سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان بر اساس معاهده ازمیر و با هدف اعتلای سطح زندگی اقتصادی مردم منطقه در ۱۹۸۴ تاسیس گردید. افغانستان، تاجیکستان، آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان در ۱۹۹۲ به این سازمان ملحق شدند. از جمله اهداف دیگر سازمان گسترش تجارت درون منطقه ای و فرا منطقه ای و همچنین تلاش در جهت ادغام تجارت کشورهای منطقه با تجارت جهانی است. اداره امور اکو در وزارت امور خارجه به منظور ارتقای سطح همکاری ها بین کشورهای عضو شکل گرفت. در این رابطه اداره اکو با وزارتخانه ها و سازمان های داخلی و خارجی مرتبط همکاری می کند. در واقع این اداره مسوولیت هماهنگی بین نهادهای داخلی با دبیرخانه و طرفهای ذیربط در سایر کشورهای عضو را بر عهده دارد. در حال حاضر ریاست این سازمان را آقای دکتر خلیل ابراهیم، برعهده دارند و آقای دکتر منظور سومرو، رئیس بنیاد علمی این سازمان می باشد.

امروز هفتم فوریه 2018 بعد از همآهنگی های لازم، دکتر منظور سومرو ، رئیس بنیاد علمی اکو، دعوت تیم بین المللی ساینس تک پلاس را جهت بازدید از شتاب دهنده ساینس تک پلاس در دانشگاه فردوسی مشهد،را قبول و از این مجموعه دیدن کردند.

نشست های تخصصی برای برنامه ساینس تک پلاس 2018، انجام شد و توافق اولیه صورت گرفت.

گزارشگر» سیده زهرا سجادیان

منابع:

http://bit.ly/2BgBp4r